Korduma kippuvad küsimused ...
... teise Eesti kõrgkooli külalisüliõpilaseks minnes.
... õppetoetuste määramisel ja maksmisel.
... bakalaureuseõppekava ülesehituse, peaeriala, kõrvaleriala ja õppekava täitmise teemal.
BAKALAUREUSEÕPPEKAVA ÜLESEHITUS, PEAERIALA, KÕRVALERIALA JA ÕPPEKAVA TÄITMINE
Loe bakalaureuseõppekava ülesehtiusest, peaeriala ja kõrvaleriala valimisest
Kuidas õppeinfosüsteemis mooduleid valida?
Õppekavas tehtud moodulite valikud tuleb õppeinfosüsteemis ära märkida, moodulite registreerimise juhend asub ÕISis info ja abi keskkonnas.
Miks on moodulite valimine oluline?
Õppekava täitmise mahtu vaadatakse õppekava kontekstis, st õppekavast valitud moodulite ja õppeainete suhtes (mitte õppetöö tulemuste lehelt). Vabaaineid võetakse arvesse vabaainete mooduli mahu ulatuses. Kui üliõpilane on arvatud eesti keele süvaõppesse, lähevad vabaainetest arvesse ka süvaõppe mahu ulatuses süvaõppe ained.
Õppekava täitmise maht leitakse:
- üliõpilase edasjõudmise järgimiseks
- iga semestri lõpus puuduoleva õppe mahu ja hüvitamisele kuuluva mahu kumulatiivseks arvutamiseks
- õppekava täitmise % arvutamiseks nominaalmahu järgi EHISesse edastamiseks
- õppekava täitmise % arvutamiseks nominaalmahu järgi (ilma VÕTAta) tulemusstipendiumi taotlemiseks
Kui üliõpilane oma valikuid (mooduleid) õppekavas muudab, muutub vastavalt uutele valikutele ka õppekava täitmise maht järgmiseks päevaks.
Mis on minu peaeriala?
Peaeriala(d) on ära toodud õppekavas, millel õpitakse. Bakalaureuseõppekava võib sisaldada üht või mitut peaeriala. Mitme peaeriala korral on erialad õppeinfosüsteemis õppekava üldandmetes välja toodud.
Kust saab valida kõrvaleriala?
Kõrvaleriala saab valida bakalaureuseõppekavadest, aga mitte kõikidest. Kõrvaleriala ei saa valida õppekavadest, kus on suurendatud peaeriala mahtu, nt õigusteaduse, füsioteraapia, kutseõpetaja, koolieelse lasteasutuse õpetaja õppekavad. Kõrvaleriala valimiseks on eraldi moodulid. Õppekavadest kõrvalerialaks mooduleid valides tuleb jälgida moodulite valiku põhimõtteid.
Kas kõrvaleriala märgitakse diplomile?
Kõrvaleriala diplomile ei kanta, vaid kantakse diplomiga kaasaskäivale akadeemilisele õiendile.
Kas lõputöö või -eksami pean sooritama ka kõrvalerialas?
Ei, bakalaureuseõppe lõputöö või -eksam tuleb sooritada peaerialal.
ÕPPETOETUSTE MÄÄRAMINE JA MAKSMINE
Kas iga semester on kohustuslik saada 30 EAP, et taotleda õppetoetust?
Õppetoetuse määramisel vaadatakse õppemahu täitmise protsenti kumulatiivselt, st õpitud semestrite peale kokku. Kui ühel semestril saadakse nt 27 EAP ja teisel 33 EAP, tuleb õppemahu täitmise protsent kahe semestri peale 100% (arvutuskäik: ainepunkte kahe semestri peale kokku on 27+33=60 EAP, nominaale õppemaht on 2x30=60 EAP, seega on üliõpilasel kahe semesti peale õppemaht 100%).
Kui suures mahus peab õppekava stipendiumi taotlemiseks olema täidetud?
Vajaduspõhise õppetoetuse ja vajaduspõhise eritoetuse määramisel peab õppemahu täitmise protsent olema vähemalt 75%.
Tulemusstipendiumi taotlemise eelduseks on see, et üliõpilane on õppekava täitnud täies mahus (iga semestri arvestuslik õppe maht on 30 EAPd) ning siin ei loeta õppekava täidetud mahu hulka varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamisega (VÕTA) täidetud õppekava mahtu. See tähendab, et õppekava täitmise protsent peab olema vähemalt 100% ilma VÕTA-ta.
Erialastipendiumi taotlemiseks peab üliõpilane täitma oma õppekava kumulatiivselt vähemalt 30 ainepunkti semestri kohta, VÕTA-ga täidetud õppemaht läheb siin arvesse.
Kus avaldatakse õppetoetuse saajate nimed?
Õppetoetuse saajate nimesid ei avalikustata.
Vajaduspõhise õppetoetuse taotleja näeb peale taotluse esitamist haridusportaalis haridusportaal.edu.ee, kas talle toetus määrati või mitte.
Neile, kellele on stipendium või toetus määratud (tulemusstipendium, erialastipendium või vajaduspõhine eritoetus), saavad õppetoetuse määramise kohta ÕIS-i e-postkasti teate ning näevad õppetoetuse määramise perioodi ja summat õppeinfosüsteemis kõrvalolekute juures.
Millal makstakse õppetoetused ja stipendiumid välja?
Vajaduspõhine õppetoetus makstakse välja taotluse esitamise kuul 7 päeva pärast taotluse rahuldamist. Edaspidi makstakse toetus välja iga kuu esimese seitsme tööpäeva jooksul. Toetus kantakse üliõpilase pangakontole, mille numbri on ta riigiportaali sisestanud.
Vajaduspõhine eritoetus makstakse välja igal õppekuul 20. kuupäevaks vastava õppekuu eest, välja arvatud vajaduspõhise eritoetuse taotlemise kuu toetus, mis makstakse välja taotlemisele järgneva kuu 20. kuupäevaks.
Tulemusstipendium makstakse välja igal õppekuul 20. kuupäevaks vastava õppekuu eest, välja arvatud veebruari- ja märtsikuu stipendium, mis makstakse hiljemalt 25. märtsil ning septembri- ja oktoobrikuu tulemusstipendium, mis makstakse hiljemalt 25. oktoobril.
Erialastipendium makstakse igal õppekuul 10. kuupäevaks eelneva õppekuu eest (välja arvatud septembrikuu stipendium, mis makstakse hiljemalt 25. oktoobril ning veebruarikuu stipendium, mis makstakse hiljemalt 25. märtsil).
Kas stipendiume ja toetusi võib koos ka saada?
Jah, toetust ja stiepndiumi võib koos saada. Näiteks võib üliõpilane saada vajaduspõhist õppetoetust ja tulemusstipendiumi koos. Teatud erialal õppides võib siia lisanduda ka erialastipendium.
Küll aga ei ole võimalik korraga saada samat liiki toetust või stipendiumi:
- vajaduspõhist õppetoetust ja vajaduspõhist eritoetust ei ole võimalik korraga saada,
- IT Akadeemia erialastipendiumi ja Euroopa Liidu rahastatavat erialastipendiumi ei ole võimalik korraga saada.
KÜLALISÜLIÕPILASENA TEISES EESTI KÕRGKOOLIS ÕPPIMINE
Loe teise Eesti kõrgkooli külalisüliõpilaseks mineku kohta
Kas külalisüliõpilasena õppimine on tasuline?
Ei, kõrgkoolides, millega on Tartu Ülikoolil leping, on külalisüliõpilasena õppimine tasuta. Õppides kõrgkoolis, millega Tartu Ülikoolil vastavat kokkulepet ei ole, tuleb maksta vastavalt teise kõrgkooli korrale.
Olles üliõpilane, kes tasub oma õpingute eest, tuleb Tartu Ülikoolis õppetasu tasuda vastavalt sõlmitud lepingule, lisatasu külalisüliõpilasena õppimise eest ei tule.
Kas külalisüliõpilasena nt Tallinna Tehnikaülikoolis õppides võin ka Tartu Ülikoolist aineid võtta?
Võib küll, õppekoht jääb aktiivseks ning samaaegselt võib aineid sooritada nii Tartu Ülikoolis kui Tallinna Tehnikaülikoolis.