Tiit Pruuli: rahvuslusele pannakse alus haridusega

Teotahteline Tartu Ülikooli vilistlane Tiit Pruuli täitis juba 1980. aastatel ülikooliõpingute ajal arvestatavat osa eestluse ja demokraatia arendamisel Eesti ühiskonnas.

Terve Pruulide perekond on tihedalt Tartu Ülikooliga seotud, sest siin on õppinud nende pere mitme põlvkonna liikmed, alustades Tiidu vanaisast ja lõpetades tütrega. Tänapäeval on Tiit  tuntud eelkõige ettevõtja ja mitmekülgse ühiskonnategelasena.

Tiit on pärit Tartust. Suurema osa lapsepõlvest veetis ta Tähtveres, kus vastasmajas elas professor Endel Varep, veidi eemal olid aga sporditeadlase Atko-Meeme Viru, kirurg Artur Linkbergi ning müstilise filosoofi, luuletaja ja teoloogi Uku Masingu kodud. Ühel paralleeltänaval elasid ajaloolane ja filoloog Richard Adolf Kleis, keeleteadlane Paul Ariste ja folklorist Eduard Laugaste, teisel aga keeleteadlane Arnold Kask ja noor Jüri Allik.

Elukoht nii-öelda professorite linnaosas andis seega suurepärase võimaluse Tartu vaimust osa saada.

Koolihariduse sai Tiit Miina Härma nimelisest Tartu Linna 2. Keskkoolist, mis oli Nõukogude Eestis üks parimaid koole. Nagu Miina Härma Gümnaasium praegugi, oli see inglise keele erikool, aga Tiidu sõnul oli esmatähtis hoopis seltskond, kes oli sinna kokku tulnud või toodud.

«Nende seas oli loll olla loll. Väikese silmaringiga, vähelugenud, maailmast mitte aru saavat inimest ei kutsunud poisid oma kampa ega tahtnud tüdrukud peigmeheks,» meenutab Tiit.

Loe edasi Tartu Ülikooli ajakirjast Univeristas Tartuensis